Kam investovat peníze

Kam investovat své peníze?

Máte určité volné finanční prostředky a jen tak je necháváte ležet na běžném účtu? To se dnes už nevyplatí. Ani spořicí účty nejsou žádná velká výhra, jelikož svým úročením jen stěží pokryjí míru inflace.

Existuje ale poměrně dost příležitostí, kam své peníze investovat a zhodnotit je. Které patří k nejvyužívanějším?Stavební spoření

Stavební spoření sice už není takovým hitem, jako dříve, ale stále je na něj poskytována státní podpora, která činí 10 % z naspořené částky, maximálně ale 2 000 Kč za rok. Úrok činí 0,5 až 1,5 %, do budoucna se asi příliš zvyšovat nebude, ale stále se jedná o poměrně výnosný nástroj. Spořit musíte minimálně 6 let, a pokud budete muset peníze vybrat předčasně, přijdete o státní příspěvky a čeká vás poplatek za ukončení.

Investiční životní pojištění

Životní pojištění se spořící složkou nabízí hned dvě výhody, a to pojistnou ochranu a zároveň i spoření. Část peněz jde totiž na pojistku a část se přesouvá do podílových fondů pro zhodnocení, které je lepší, než u životního pojištění kapitálového. Pojištění se doporučuje mít zřízeno minimálně 10 let, aby se opravdu vyplatilo.

Termínované vklady

Alternativou spořicích účtů jsou termínované vklady s vyššími úroky, až okolo 3%. Jsou vhodné pro ty, kteří uložené peníze nebudou několik let potřebovat. Pokud totiž peníze vyberete předčasně, zaplatíte pokutu a o úroky přijdete.

Podílové fondy

V dnešní době existuje několik typů podílových fondů s různým rizikem. Investovat se dá do dluhopisů i akcií, výnos může být vysoký, ale také se dá snadno prodělat. Tyto fondy jsou vysoce likvidní, dají se kdykoliv odkoupit i prodat, ovšem za jejich správu se platí poplatek, bez ohledu na to, zda jsou ziskové nebo nikoliv. Do akcií lze investovat i přes brokerskou společnost, pokud s nimi nemáte zkušenosti.

Investice do nemovitostí

K bezpečným investicím se řadí koupě bytu nebo bytového domu. Nemovitost lze pronajmout a ze získaných peněz splácet hypotéku nebo je spořit. Důležité jsou nízké náklady na provoz a rekonstrukci nemovitosti.

Investice do komodit a zlata

Oblíbené jsou dnes také investice do komodit jako ropy, cukru nebo uhlí, přičemž lepší je vložit peníze nikoliv jen do jedné komodity, ale rovnou do celé komoditní oblasti. Další variantou je investování do zlata a stříbra.


Točí se vám ze všech těch pojmů hlava? Komodity, podílové fondy, akcie, termínované vklady.... Rádi byste si upřesnili, zda všechny chápete skutečně správně? Není nic jednoduššího. Navštivte webové stránky Maxi-Půjčky.cz, kde kromě vysvětlení nejrůznějších finančních pojmů naleznete i velkou řadu další rad a triků, jak neprodělat ve světě peněz. Online zde.