Při žádosti o půjčku jděte s barvou ven

Při žádosti o půjčku jděte s barvou ven

15.10.2019

Online prostředí a určitá anonymita za počítačem svádějí k tomu, že při žádosti o úvěr „neříkáme“ tak úplnou pravdu, abychom zvýšili své šance na schválení. Lhaní a zatajování údajů ve smlouvách je ale považováno za trestnou činnost a v mnoha případech finanční společnosti přijdou na to, že jste nebyli v žádosti upřímní.

Vyvarujte se platební neschopnosti

Kromě trestního postihu za úvěrový podvod se však vystavujete dalšími riziku: neschopnosti dostát svým závazkům. Banky a nebankovní instituce prověřují vaši finanční situaci a posuzují ji z hlediska vašich příjmů a výdajů, zda budete schopni splácet úvěr včas. Při nadhodnocení svých skutečných příjmů škodíte pouze sami sobě.



Nezatajujte podstatné informace

Spotřebitelé nejčastěji zatajují v žádostech o úvěr informace o svých stávajících závazcích, výši příjmů, počtu vyživovaných dětí, výdajích i osobních údajích. Co se týče vašich závazků, vaši aktuální zadluženost si banky zjišťují prostřednictvím registrů dlužníků. Kromě toho vyhodnocují z registrů vaši platební morálku a úvěrovou historii.

Společnosti zkoumají vaše příjmy

Bankovní a nebankovní poskytovatelé obvykle požadují, abyste doložili své příjmy prostřednictvím potvrzení o příjmech s razítkem zaměstnavatele. Jako podnikatelé předkládáte daňové přiznání za poslední zdaňovací období a jako důchodci rozhodnutí o přiznání důchodu. Nevyplácí se proto své příjmy zkreslovat nebo zamlčovat.

Co vám hrozí při uvedení nepravdivých údajů?

Finanční společnosti disponují určitými nástroji, které jim pomáhají odhalit skutečnou identitu žadatele, výši jeho příjmů a finanční historii. V případě, že naleznou v žádosti o úvěr nějakou nesrovnalost, žádost ihned zamítají. Pokud na nepravdivé údaje přijdou v průběhu pravidelného splácení úvěru, hrozí spotřebitelům trest odnětí svobody na dva roky. Při nesplácení úvěru a škodě nad 50 tisíc korun se vystavují postihu až pěti let odnětí svobody a při škodě nad 5 milionů korun až deseti let odnětí svobody.


Pokud půjčku bytostně potřebujete, raději než lhát, zkuste zažádat u takové společnosti, která vám promine i drobný škraloup či menší příjem. Poptejte se u některé ze solidních nebankovních institucí, zaplatíte sice ve výsledku více na úrocích, ale stále máte jistotu, že nebudete trestně stíháni za podvod.